tee roadshow
Γ' Γυμνασίου Γενικά Επισκέψεις Εργαστήρια Δεξιοτήτων

Το 7ο Γυμνάσιο Λαμίας στο TEE Roadshow

Στο πλαίσιο του εργαστηρίου δεξιοτήτων και για τη θεματική ενότητα  « Σχολικός Επαγγελματικός Προσανατολισμός» οι μαθητές της Γ’ Γυμνασίου του σχολείου μας επισκέφθηκαν στο χώρο της ΠΕΛ την κινητή έκθεση μου διοργάνωσε το Τεχνικό Επιμελητήριο Ελλάδας , «ΤΕΕ Roadshow».

Όπως αναφέρει το δελτίο τύπου του ΤΕΕ:

«Το ΤΕΕ Roadshow είναι μια οργανωμένη κινητή πλατφόρμα όπου το κοινό  έχει την ευκαιρία να γνωρίσει την πλούσια ιστορία του ΤΕΕ αλλά και το σημαντικό έργο που προσφέρει στον τόπο.

Κεντρικό μήνυμα της εκδήλωσης είναι:  «100 χρόνια ΤΕΕ: εκατό χρόνια σχεδιάζουμε την Ελλάδα του αύριο. Και συνεχίζουμε».

Στόχος είναι μεταφερθεί σε όλη την Ελλάδα το μήνυμα για το ρόλο και το έργο των Ελλήνων Μηχανικών και του επαγγελματικού τους φορέα, του ΤΕΕ, στην ανόρθωση και ανάπτυξη της χώρας, τον τελευταίο αιώνα και για τη μετάβαση στον πράσινο και ψηφιακό μετασχηματισμό, με έμφαση στην ανθεκτικότητα, σήμερα και στη νέα εποχή».

Ευχαριστούμε πολύ την μηχανικό του ΤΕΕ Ανατολικής Στερεάς κα Χαλκίδου Άννα για την ενημέρωση των μαθητών μας σχετικά με το επάγγελμα του μηχανικού.