Μηχανισμός Αντικυθήρων (Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο Αθηνών)
Γ' Γυμνασίου

Τα Μυστήρια του Μηχανισμού των Αντικυθήρων

Το σχολείο μας συμμετείχε στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα με τίτλο:
«Τα Μυστήρια του Μηχανισμού των Αντικυθήρων» που διοργανώνει το Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο Αθηνών.
Το πρόγραμμα αφορά τον Μηχανισμό των Αντικυθήρων, ο οποίος εκτίθεται στη Συλλογή Έργων Μεταλλοτεχνίας του Εθνικού Αρχαιολογικού Μουσείου. Η δράση πραγματοποιήθηκε μέσω πλατφόρμας για διαδικτυακές συναντήσεις (google meet).

Σκοπός του προγράμματος είναι να συλλέξουν τα παιδιά πληροφορίες για τον τρόπο λειτουργίας και χρήσης του Μηχανισμού των Αντικυθήρων, να κατανοήσουν το ιστορικοκοινωνικό πλαίσιο μέσα στο οποίο δημιουργήθηκε και χρησιμοποιήθηκε.

Συγκεκριμένα, οι μαθητές αφού έκαναν ψηφιακή περιήγηση στο εκθεσιακό χώρο μέσω του συνδέσμου:

Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο (matterport.com)

Παρακολούθησαν την  παρουσίαση του μηχανισμού από τον υπεύθυνο του προγράμματος και συμπλήρωσαν την καρτέλα εργασίας meet.